İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Fakülte Hakkında

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Eczacılık Fakültesi 14 Temmuz 2010 tarihinde 6005 Sayılı ‘Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile kurulmuştur.

Prof. Dr. Tijen TEMİZ; Eylül 2013-Ocak 2019 tarihleri arasında Eczacılık Fakültesi Dekan vekilliği görevini sürdürmüştür. Prof. Dr. Mutlu AYTEMİR; 24 Ocak 2019 tarihinde Eczacılık Fakültesi Dekanı olarak atanmıştır. Doç. Dr. Zeynep ŞENYİĞİT ve  Dr. Öğr. Üyesi İsmail ÖZTÜRK Dekan Yardımcısı, Mustafa SEMERCİ Fakülte Sekreteri olarak görev yapmaktadırlar.

Ege Bölgesi ve İzmir ilinin ikinci Eczacılık Fakültesi olan İKÇÜ Eczacılık Fakültesi 2018 yılından itibaren aktif olarak lisans eğitimi vermeye başlamıştır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2020 yılı sonuçlarına göre fakültemize en yüksek 472.827, en düşük 468.310 puan ile öğrenci kabul edilmiştir.  

Mehmet Can SEKMAN       472.827

İrem ERDİL                         472.509

Mert AĞA KARAELEK      472.433           Öğrencilerimize başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Eczacılık lisans eğitiminin öğrenim süresi 5 yıldır. Fakültemiz 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında 82 lisans öğrencisi ile eğitim vermeye başlamıştır. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında, kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimizle birlikte fakültemiz toplam 267 öğrencimiz ile eğitime devam etmektedir. Son yayınlanan 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Programları ve Kontenjanları Klavuzu' nda Fakültemizin kontenjanı 2'si okul birincisi kontenjanı olmak üzere 82 öğrenci olarak ilan edilmiştir. Bu öğrenim süreci teorik dersler, laboratuvar dersleri, uygulamalı dersler ve staj çalışmalarından oluşmaktadır. Fakültemizin eğitim dili Türkçe’dir ve hazırlık sınıfı bulunmamaktadır.  

Fakültemiz alanında doktoralı, nitelikli, genç ve dinamik bir akademik kadroya sahiptir.  Kadromuzda 33’ü eczacı  biri biyolog ve biri kimyager olmak üzere 2 profesör, 6 doçent, 13 doktor öğretim üyesi, 14 araştırma görevlisi yer almakta olup, sayımız artmaya devam etmektedir.

Eczacılık fakültesi bünyesinde, eğitim ve Ar-Ge amacıyla kullanılmak üzere kurulmuş olan, 4 adet öğrenci laboratuvarı, 4 adet araştırma laboratuvarı ile hücre kültürü ve kozmetoloji laboratuvarı yer almaktadır. Çalışmalarımızla ilaç temelli yenilikçi buluşlar ve ar-ge faaliyetleri yürütmeyi, toplum sağlığına ve ekonomik kalkınmaya hizmet etmeyi amaçlamaktayız. Bu kapsamda fakültemizde; öğretim üyelerimiz 21 TÜBİTAK, 1 COST -Bilim ve Teknolojide Avrupa işbirliği projesi ve 21 Bilimsel Araştırma Projesi ile akademik çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak, TÜBİTAK tarafından destek alan ‘COVID-19’a karşı hızlı aşı geliştirilmesi’ projesinin de bir bölümü fakültemiz ortaklığında devam etmektedir. Ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmesini takiben, üniversitemizin sahip olduğu uzaktan eğitim altyapısı sayesinde, bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde, lisans derslerimizin tamamını çevrimiçi derslere uyumlu hale getirerek eğitimin kesintisiz sürmesi sağlanmıştır.

Tüm bu özverili çalışmaların bir sonucu olarak, Fakültemiz, Eczacılık Fakülteleri arasında 2020 yılı devlet üniversiteleri sıralamasında (DÜS) 9. sıraya, 2006 yılından sonra açılmış olan eczacılık fakülteleri arasında ise 3. sıraya yükseltme başarısına ulaşmış bulunmaktadır.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında, bilginin ve bilimin ulusal sınırlar ile kısıtlı kalmaması gerektiğine inanan fakültemiz bu amaçla öğrencilerimize çeşitli imkânlar sağlamaktadır. Lisans eğitimi sürecinde yurt dışı tecrübesi de kazanmak isteyen öğrencilerimiz için uluslararası öğrenci değişim programı olan Erasmus Programı kapsamında, fakültemiz Porto Üniversite’si ile sözleşme imzalamıştır. Ayrıca Avrupa’ da eğitim veren farklı Üniversiteler ile protokollerimiz tamamlanmak üzeredir.

Fakültemiz, öğrencilerimizin kariyer hedeflerine ulaşabilmeleri için, her dönem düzenli olarak alanında uzman araştırmacı, eğitmen ve konuşmacıları öğrencilerimizle bir araya getirmektedir.

Üniversitemiz bünyesinde organize olan, Eczacılık Fakültesi öğrenci topluluğu, aktif şekilde çalışarak, önemli ulusal etkinliklere imza atmaktadır. Bu etkinliklere ek olarak, üniversitemiz sahip olduğu tam olimpik yüzme havuzu, halı, basket ve futbol sahaları ile öğrencilerimize ilgilendikleri alanlarda spor yapabilme imkânını da sunmaktadır.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak aydınlık bir gelecek için ülkemize ve siz değerli gençlerimize karşı üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız.

Menüyü Kapat